Friday, November 29, 2013

The Prince / KsiążęKOMUNA//WARSZAWA zaprasza 7-8 grudnia na spektakl Książę zamykający FINAŁ RE//MIXÓW. Dorota Sajewska i Karol Radziszewski odnosić się będą do legendy polskiego teatru Jerzego Grotowskiego.

Czy jesteśmy dziś w stanie powiedzieć coś o Grotowskim jako o osobie? Czy też tę fundamentalną dla współczesnych sztuk performatywnych postać całkowicie strawił już mit? Być może jedynym wyjściem jest spojrzenie z ukosa – przez pryzmat aktorów Twórcy Laboratorium, a w szczególności – Ryszarda Cieślaka. Aktora, którego Książę Niezłomny był przełomem w sztuce aktorskiej, a zarazem aktora, bez którego sam Grotowski z pewnością nie stałby się tak radykalny wobec ciała. Dlaczego więc Grotowski wyniósł najpierw Cieślaka na szczyt, a następnie porzucił niczym niepotrzebnego kochanka?

“Książę” to badanie możliwości odtworzenia zamkniętego procesu, powtórzenia oryginału w oparciu o ślady przedstawienia. To wytwarzanie własnej dokumentacji zaistniałych działań i rekonstrukcja przechowanych w ciele zachowań. Remix Jerzego Grotowskiego nie jest więc ani do końca filmem, ani dokumentem, ani przedstawieniem, mimo że grają w nim aktorzy i tancerze. To teatr zapisany przed kamerą, oparty na archiwalnych materiałach, a jednocześnie improwizowany i odgrywany. Jednym słowem – spektakl dokamerowy.

reżyseria: Karol Radziszewski
scenariusz: Dorota Sajewska

obsada: Klara Bielawka, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Paweł Tomaszewski oraz Amin Bensalem, Dawid Czupryński, Piotr Jędrasik, Paweł Kozak, Mateusz Łapka, Smirnykh Maxim, Artur Smołucha, Michał Surma, Jarosław Widuch

zdjęcia: Michał Stajniak
montaż: Marek Sobolewski
dźwięk: Kamil Radziszewski
kierownictwo produkcji: Patrycja Kycia

No comments: