Monday, October 28, 2013

Carolee Schneemann LIFE BOOKCarolee Schneemann LIFE BOOK

Wtorek, 29.10.2013, 19:00
Wernisaż wystawy

Środa, 30.102013, 18:00
Artist Talk z Carolee Schneemann, Mariellą Nitosławską, z udziałem Karola Radziszewskiego


Wystawa Carolee Schneemann Life Book jest poszerzeniem formy filmowej, ponownym podejściem do zrealizowanych przez lata materiałów powstałych w trakcie pracy nad „Breaking the Frame” Marielli Nitosławskiej, dokumentującym życie i twórczość wybitnej nowojorskiej artystki.

Carolee Schneemann, pionierka performansu, body artu i kina awangardowego, od ponad pięciu dekad ‘przełamuje ramy’ świata sztuki, wykorzystując różnorodne formy wyrazu i rzucając wyzwanie takim pojęciom, jak feminizm, płeć, seksualność i tożsamość.

Zrealizowany przez Mariellę Nitosławską, kanadyjską reżyserkę i dokumentalistkę, wykorzystujący bogactwo filmowych gatunków osobisty filmowy portret artystki, to medytacja na temat przestrzeni – fizycznej, prywatnej, cielesnej, konceptualnej, prowokujący do zastanowienia się nad granicami malarstwa, literatury, performansu i filmu.

Wystawa stanowi kolejne ‘przełamanie ramy’- tym razem  w formie wielomedialnej przestrzennej instalacji prezentowane są unikatowe fotografie, szkice, fragmenty prac, dzienniki i listy, sekwencje filmowe i wideo, konstruujące paralelną w stosunku do filmu opowieść. Na wystawie ponownie splatają się zagadnienia twórczości i wątki autobiograficzne, wydobywając portret Carolee Schneemann oraz jej historyczne dokonania, które wpłynęły na niepokoje i wybory kształtujące bieg współczesnej sztuki światowej.

No comments: