Thursday, September 26, 2013

Learning from Warsaw
Wystawa #3 Learning from Warsaw:
Nino Baumgartner i Karol Radziszewski


Otwarcie wystawy: 26 września 2013, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 6 października 2013
Godziny otwarcia: piątek-niedziela w godz. 13.00-18.00
(otwarte na telefon: kom. +48 797 190 867)
PORTHOS, ul. Marszałkowska 9/15, Warszawa
Kuratorzy: Nele Dechmann, Nicola Ruffo i Agnieszka Sosnowska


W ramach "#3 Learning from Warsaw" szwajcarski artysta Nino Baumgartner oraz polski artysta Karol Radziszewski zostali zaproszeni do zaprezentowania dwóch spojrzeń na Warszawę.

Nino Baumgartner (ur. 1979) swoją praktykę artystyczną opiera na procesie badawczym, eksplorując fizycznie miasta oraz tereny niezamieszkane. Często prowadzi wielogodzinne wyprawy piesze, wnikając w przestrzenie i wystawiając swoje ciało na doświadczenie czasu oraz otaczającej architektury. W Warszawie będzie zajmował się strukturą ulic oraz wykonywał ich odciski za pomocą tradycyjnej techniki z wykorzystaniem płyt miedzianych.

Karol Radziszewski (ur. 1980) śledzi historie związane z obecnością dyskursów nieheteronormatywnych w przestrzeni Warszawy oraz zmian w ich widzialności / niewidzialności w ciągu ostatnich dekad. Do współpracy zaprosił Ryszarda Rysię Czubaka oraz Wojciecha Skrodzkiego. W sobotę 28 września odbędzie się spotkanie z ich udziałem w ramach "Lesson with…".

Ryszard Rysia Czubak jest barwną postacią warszawskiej bohemy artystycznej, znaną w środowisku jako "Rysia".

Wojciech Skrodzki (ur. 1935) jest krytykiem sztuki. Autor książek "Polska rzeźba współczesna"(wspólnie z Andrzejem Osęką), "Polska sztuka religijna 1900-1945" (1990), "Archikatedra Świętej Rodziny w Częstochowie" (2001), "Wizjonerzy i mistrzowie" (2009).


#3 Lesson:
Ryszard Rysia Czubak, Wojciech Skrodzki, Karol Radziszewski
28 września, godz. 13.00


Zainspirowani słynną książką o architekturze "Learning from Las Vegas" chcemy uczyć się od tego dynamicznie rozwijającego się europejskiego miasta. Jesteśmy wspólnym przedsięwzięciem polskich i szwajcarskich kuratorów oraz artystów. Przez dwa miesiące będziemy prezentować nieoczywisty research z ulic i miejskich fasad. Będziemy mieścić się w samym sercu miasta, włączając się w kulturalne życie Warszawy poprzez wystawy, koncerty, wykłady oraz dyskusje.
Nele Dechmann, Nicola Ruffo i Agnieszka Sosnowska


Więcej informacji: www.learningfromwarsaw.com

No comments: