Wednesday, March 11, 2009

ARTIST - OBJECT OF DESIRE


I'm happy to invite you for my video-lecture "Artist - object of desire" at Gallery of Contemporary Art Bunkier Sztuki in Krakow.

Artysta przedmiot pożądania
12.03.2009, 18:30, z cyklu „Artysta na żywo”
Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3a, Krakow

"Czy polscy artyści świadomie budują swój wizerunek? Po to by zbadać to zagadnienie Karol Radziszewski przeprowadził serię wywiadów z kuratorami/kuratorkami, krytykami/krytyczkami, pytając o atrakcyjność przedstawicieli krajowej sceny artystycznej. Karol Radziszewski nie jest jednak zainteresowany klasycznymi autoportretami, lecz wizerunkiem rozumianym jako sposób kreacji.
Osobowość artysty jest często wykorzystywana jako ważny wątek twórczości. Tak było w przypadku Andy’ego Warhola, który pokazał, że świadome budowanie swojego wizerunku nie powinno być czymś wstydliwym. W Polsce, jeszcze kilka lat temu marginalizacja sztuk wizualnych przez media była dużym problemem dla środowiska artystycznego. Dzisiaj artyści powoli zaczynają przebijać się do zbiorowej świadomości, uzupełniając krajową listę celebrytów. Z tym zjawiskiem w dowcipny sposób polemizuje film Karola Radziszewskiego, który prowokuje do szeregu pytań. Czy sukces finansowy jest sexy? Czy seksualność artysty ma wpływ na jego karierę? Jaki artysta został uznany za archetypicznego Polaka-jaskiniowca? Który z młodych polskich malarzy wzbudza największe pożądanie?"

Film powstał w ramach cyklu Moja historia sztuki, realizowanego przez CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

No comments: